Уша Мюллер , 09.12.2020
Протягом тисячоліть ефірні олії були дуже важливими в широкому діапазоні різних культур по всьому світу. Той факт, що ароматичні есенції мають специфічний ефект, був очевидний навіть для найдавніших рас. Єгиптяни та греки використовували ефірні олії в ритуальних і лікувальних цілях, як і китайці та індійці. Вплив духів на організм людини і ранні форми ароматерапії були відомі ще в Стародавньому Єгипті. Проте систематичне добування есенцій для косметичних або терапевтичних цілей розвинулося лише набагато пізніше. Сьогодні використання ефірних олій зростає, і ароматерапія знайшла свій шлях у користуванні широкою громадськістю.
ВИКОРИСТАННЯ ЕФІРНИХ ОЛІЙ У ДАВНИНУ
Передові месопотамські та єгипетські культури використовували парфуми або частини рослин у терапевтичних, косметичних або ритуальних цілях. У той час, однак, використання цих цінних ароматних есенцій було зарезервовано для священиків і правителів. Чисті натуральні масла відігравали важливу роль в єгипетських церемоніях; їх використовували для очищення повітря або як жертвоприношення богам. Ароматизовані есенції використовувались у медичних цілях у вигляді ванн, парфумів та масажних масел, або як ліки. Вони були популярні для використання в якості косметичних засобів, коли їх додавали в мазі або пасти. Одним з найвідоміших споживачів ефірних масел повинна бути єгипетська королева Клеопатра.
Одним з найцінніших і найдавніших доказів мистецтва дистиляції, що існує тисячоліттями, є месопотамське винокурне обладнання, яке археологи виявили під час останніх розкопок. Можна було чітко визначити, що для отримання ефірних олій використовувалося обладнання для перегонки. Уже тоді з частин рослин, особливо шкірки та кори, витягували ефірні олії за допомогою перегонки з парою.
Велика частина єгипетської культури залишилася б прихованою від нас без впливу ефірних масел. У Стародавньому Єгипті під час муміфікації померлих натирали маслом кедра, яке має консервуючу дію. Те ж саме стосується і збереження стародавніх сувоїв папірусу. Кедрова олія також використовувалася як пахощі або як добавка до засобів по догляду за волоссям і шкірою. Вдалось розшифрувати секретні рецепти мазей, паст і пахощів, виготовлених з чистих натуральних олій, написані на староєгипетських глиняних табличках. Важко переоцінити важливість ароматних есенцій у Стародавньому Єгипті, оскільки парфуми були присвячені божеству в давньоєгипетській міфології – Нефертему – богу, який захищав духи, мазі та олії для помазання.
За часів вавилонян ефірні олії використовували для ароматизації ступки, за допомогою якої вавилоняни будували свої храми – переважно з миртом, кедром і кипарисом. В даний час всі три олії використовуються в лікувальних цілях. Жителі Китаю та Індії також виробляли ефірні масла, особливо з троянд і аїру. Отримані есенції використовувалися в цілющих цілях, таких як лікувальний масаж.

ВИКОРИСТАННЯ ЕФІРНИХ МАСЕЛ ГРЕКАМИ ТА РИМЛЯНАМИ
Знання про ароматичні есенції та запашну воду передавалися, коли греки та римляни завоювали Єгипетську імперію. Вони ввібрали в себе знання і досвід єгиптян щодо вилучення олії з лікарських рослин. І греки, і римляни використовували процеси дистиляції для систематичного отримання ефірних олій, хоча і не в таких масштабах, як сьогодні.
Грецький Гіппократ, якого вважають духовним батьком сучасної медицини, був явним прихильником використання ефірних масел у лікувальних цілях. Він прописував приємно пахнучі пахощі та гарячі обгортання для лікування деяких хвороб.
Використання ароматичних есенцій пережило великий підйом у римлян. Ефірні олії навмисно використовувалися в лікувальних цілях. Розповіді, передані римським істориком, також повідомляють про використання листя м’яти для прибирання лікарень. Цінні олії були популярні у римлян не тільки з лікувальних причин, вони також широко використовувалися в косметиці, у парфумах, як запашні масла для тіла та в косметиці з приємним запахом.
АРОМОТЕРАПІЯ У ПЕРСІВ І В СЕРЕДНІ СТОЛІТТЯ
Після того як знання про трави та їх вплив прижилися, арабські лікарі та алхіміки передали свої знання у 11 столітті. Поновлений підйом ароматерапії приписується винаходу перського лікаря та алхіміка Ібн Сіни – відомого нам як Авіценна. Ібн Сіна винайшов конденсаційний змійовик для перегонки з парою, який допоміг зробити перегонку ефірних масел набагато ефективнішою та кращою. В результаті ефірні олії та ароматерапія знову стали важливішими. «Канон медицини» Ібн Сіни залишався найвпливовішим підручником медицини до 16 століття. У ньому лікар рекомендував ефірні масла та настої для лікування фізичних і душевних захворювань.
У 15 столітті вибір рослин для виробництва ефірних олій значно зріс, зокрема олії ялівцю, троянди, шавлії та розмарину, які використовуються й сьогодні. Близько 1500 року один із найвідоміших європейських лікарів Парацельс глибоко вивчав чисті натуральні масла. Парацельс досліджував дію ефірних олій і включив ці природні есенції до своїх ліків.

ПОЧАТОК АРОМАТЕРАПІЇ В МЕДИЦИНІ
Французький хімік і парфумер Рене-Моріс Гаттефоссе випадково виявив дію ефірних масел (знову) приблизно в 1920 році і викликав відродження в ароматерапії. Під час хімічного експерименту в своїй лабораторії Гаттефоссе обпік собі руку і занурив її в найближчу рідину, на щастя, бочку з лавандовою олією. Біль швидко вщух, опіки дуже швидко загоїлися і не залишили жодних шрамів, на подив Гаттефоссе. Цей момент став початком наукового дослідження цілющих властивостей ефірних олій. Рене-Моріс Гаттефоссе, засновник аромотерапії, решту свого життя присвятив дослідженню чистих натуральних олій для лікувальних, медичних та естетичних цілей. Його книгу «Ароматерапія», опубліковану в 1939 році, користуються і сьогодні.
АРОМОТЕРАПІЯ СЬОГОДНІ
Коли сьогодні згадується ароматерапія, ми маємо на увазі дію ефірних олій для лікування розладів настрою та захворювань. Масла використовуються для поліпшення самопочуття і полегшення захворювань. Аромотерапія розглядається як форма фітотерапії (оздоровлення на основі рослин) і використовується в усьому світі. У багатьох країнах ароматерапія навіть є частиною лікування в школах.
За останні 30 років ароматерапія стає все більш популярною. Багато в чому це пов’язано з дослідженнями, які доводять ефективність ефірних олій для тіла і душі. Крім того, більшість людей мають доступ до рослинних есенцій, вони більше не обмежені вищими класами.
Вибір натуральних масел для ароматерапії, як їх можна використовувати і для яких застосувань різноманітний. Дізнайтеся більше про 10 найважливіших ефірних олій або побалуйте себе чистою натуральною олією з нашої невеликої, але добірної колекції Stadler Form.
